Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Kunnskapsdeling og nettverksbygging på EADPH 2025 i Roma

| Oppdatert 01. oktober 2025

TkØ deltok på den årlige konferansen til European Association of Dental Public Health (EADPH), som i år ble avholdt i Roma. Temaet for årets konferanse var «Oral health for all: building a healthier future». Konferansen samlet fagpersoner, forskere og beslutningstakere fra hele Europa, og ga en unik mulighet til å presentere norsk forskning og dele erfaringer med norske og internasjonale kolleger. 

Tre presentasjoner fra TkØ
Tre presentasjoner fra TkØ

Tre posterpresentasjoner fra TkØ

​TkØ var sterkt representert med syv deltakere fra både forskning og administrasjon/ledelse, og bidro med tre postere og muntlige presentasjoner som viste innsikt i samarbeid med hjemmetjenesten, yrkeslivskvalitet blant tannhelsepersonell og kommunikasjon i rettsodontologiske undersøkelser av barn.

Tannpleier og forskningskoordinator Ingrid Volden Klepaker presenterte resultater fra sitt masterarbeid om tannhelsepersonells erfaringer med samarbeid med hjemmetjenesten. Hun viste hvordan tett og systematisk samhandling kan være avgjørende for å sikre likeverdige og bærekraftige helsetjenester til pasienter med store behov.

Seniorforsker Marte-Mari Uhlen-Strand delte funn fra Dentality-prosjektet, om yrkeslivskvalitet blant TOO-personell. Resultatene gir viktig kunnskap om behovet for både organisatorisk og individuell støtte for å ivareta tannhelsepersonells trivsel og helse, samt for å sikre god pasientbehandling. 

Seniorrådgiver Hayley Ko satte søkelyset på kommunikasjon i rettsodontologiske og medisinske undersøkelser i saker om vold og overgrep mot barn. Hun pekte på behovet for bedre opplæring i intervjuteknikker tilpasset barn, og understreket viktigheten av å inkludere tannhelsepersonell i opplæring, utdanning og forskning for å styrke forebygging og beskyttelse av barn.

Seniorforsker Lina Stangvaltaite-Mouhat
Oppsummering av faggruppenes arbeid

Tverrfaglig og internasjonalt

Seniorforsker Lina Stangvaltaite-Mouhat sitter i EADPHs styre, der hun bidrar til å styrke samarbeidet og utviklingen innen europeisk tannhelseforskning. Vi er stolte av at hennes arbeid også sikrer at erfaringer fra norsk tannhelsetjeneste blir en del av den europeiske kunnskapsutviklingen.

Årets EADPH-konferanse satte søkelys på universell helsedekning, sårbare grupper, digitalisering, innovasjon og utdanning. For TkØ ble deltakelsen både faglig inspirerende og en verdifull mulighet for nettverksbygging med både nasjonale og internasjonale kolleger.

Historiske omgivelser
Historiske omgivelser
Foredrag
Interessante forelesninger
Rollup
Oral health for all: building a healthier future
Kolleger ved TkØ
TkØ godt representert ved EADPH 2025
Del artikkelen